16 Mart 2012 Cuma

'Lanet Takım' Türkçe'ye çevrildi

Brian Clough'un Leeds United'daki günlerini anlatan 'Lanet Takım' adlı eseri sinema dünyasından hatırlıyoruz. David Peace tarafından yazılan bu 400 sayfalık eser şimdi de Türkçe'ye çevrilmiş. Haberi okuduğumda inanılmaz sevindim. Kitap konusunda ne denli kısır bir ülke olduğumuz ortada. Bu tür işleri çoğaltmak gerek. Eseri elden okumak kesinlikle farklı bir tad uyandıracaktır. Haftasonu için bundan güzeli olamazdı. Emeği geçen Kıvanç Koçak'a ve Sel Yayıncılığa teşekkürler.

"Beni aslında olmadığım biri gibi seviyorlar. Olduğum kişiden ise nefret ediyorlar." 

Çağdaş İngiliz edebiyatının başarılı temsilcisi David Peace, sadece kazandığı başarılarla değil kişilik özellikleriyle de futbol dünyasının gelmiş geçmiş en ilgi çekici karakterlerinden olan Brian Clough'ın ağzından Leeds United'ta geçirdiği kısa teknik direktörlük macerasını anlatıyor. Clough'ın trajik bir sakatlıkla son bulan futbolculuk anıları, yıldızının parladığı Derby County'deki yılları ve Leeds'ten ayrılan selefi Don Revie'nin gölgesinde geçirdiği 44 lanet gün Peace'in kalemiyle yeniden canlanıyor.

Lanet Takım'da, yani Leeds United'ta geçirdiği günler boyunca Clough'ın kafasının içinde gezinen Peace, futbol dünyasının bu efsanevi figürünü anılmaya değer roman karakterleri arasına katıyor. Sinemaya da uyarlanan Lanet Takım alışıldık "dipten zirveye" çıkan bir başarı öyküsü değil, "takım ruhu, kahramanlık ve zafer" klişeleri içermiyor. Spor dünyasının kirli yüzünü tüm gerçekçiliğiyle etkileyici ve benzersiz bir biçimde resmediyor.

Bağlantı: http://www.selyayincilik.com/kitaptanitim.asp?kod=799

Hiç yorum yok: